ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13418105
*
nr 1341 8105
Spegel
Alm, Swedish modern, 40x63 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 augusti 2020
kl 18:40:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/8 11:43:55
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Träslag; Alm
Breda årsringar i gult eller gulrött träslag. Populärt och vanligt under Karl Johanstiden som möbelvirke.
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Konstnär, huvudsakligen verksam vid Orrefors. Kanske mest känd för "Kraka", "Fuga" och "Ravenna"
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alm spegel speglar swedish modern
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:49
-
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:17
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:02
*
Spegel
nr 1341 8105
Spegel
Alm, Swedish modern, 40x63 cm
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 17 augusti 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/8 11:43:55 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Träslag; Alm
Breda årsringar i gult eller gulrött träslag. Populärt och vanligt under Karl Johanstiden som möbelvirke.
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Konstnär, huvudsakligen verksam vid Orrefors. Kanske mest känd för "Kraka", "Fuga" och "Ravenna"
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
Breda årsringar i gult eller gulrött träslag. Populärt och vanligt under Karl Johanstiden som möbelvirke.
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Konstnär, huvudsakligen verksam vid Orrefors. Kanske mest känd för "Kraka", "Fuga" och "Ravenna"
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alm spegel speglar swedish modern
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:49 -
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:17 -
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32 -
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:38 -
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:02